TEOG Ek Puan Kimlere Verilecek?

TÜBİTAK’ın düzenlediği bilim ve matematik olimpiyatlarına katılıp Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, ek puan verilecek.

TEOG Ek Puan Kimlere Verilecek? TEOG

TÜBİTAK’ın düzenlediği bilim ve matematik olimpiyatlarına katılıp Türkiye’yi uluslararası arenada temsil etme hakkı kazanan öğrencilere, liseye geçişte ek puan verilecek. Sanat ve sporda başarı kazanan öğrenciler ise bu yıl teşvik dışı kaldı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) kapsamında liselere yerleşecek 8’inci sınıf öğrencilerinden hangilerine ek puan verileceğini açıkladı. Bakanlık tarafından il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yönergeye göre, 2015-2016 eğitim yılında puan teşviki verilecek öğrencilerde TÜBİTAK olimpiyatlarında başarılı olma şartı aranacak.

1’İNCİYE YÜZDE 10 TEŞVİK
Buna göre ek puanlar TÜBİTAK tarafından düzenlenen bilim ve matematik olimpiyatlarına katılarak Türkiye’yi uluslararası olimpiyatlarda temsil etme başarısı elde eden öğrencilere verilecek.

Olimpiyatlarda birinci olarak altın madalya alan öğrencinin Yıl Sonu Başarı Puanı’na (YBP), YBP’nin yüzde 10’u kadar ek puan ilave edilecek.

Olimpiyatlarda ikinci olanların YBP’sine %9,

üçüncü olanın YBP’sine %8,

dereceye girmeyen ama uluslararası olimpiyatlarda ülkemizi temsil eden öğrencilere de %7’lik ilaveler yapılacak.

Hem bilim hem de matematik olimpiyatında başarılı olan öğrencinin iki derecesinden yüksek olanının tamamı, diğerinin de yarısı YBP’sine eklenecek.

BELGESİYLE BAŞVURMAK ÖNEMLİ

Ek puan hakkından derece ve katılım belgelerini ibraz eden öğrenciler yararlanabilecek. Öğrenciler TEOG sınavları tamamlandıktan sonra puan hesaplamaları öncesi ilgili mercilere belgeleriyle başvuracak.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Twitter'da Takip Et

Portal Scripti: Medya İnternet