Ve Biz Psikolojik Danışmanlar Nöbetçi Olduk

İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından Haziran 2007’de yayımlanan “Belletici Öğretmenlik Görevi” konulu yazı ile rehber öğretmenlere de nöbet görevi verileceği yazıyordu.

Ve Biz Psikolojik Danışmanlar Nöbetçi Olduk PDR Eğitim Okul

Bu yazımı Haziran 2007 tarihinde yazmıştım. Şimdi Rehberlik alanında çalışan psikolojik danışmanlar nöbet tutmamaktadırlar.

Alana yönelik çalışmalar yeni değil. Kaç yıldır takip ediyoruz. Yazılarımızda dile getirmeye çalışıyoruz. Haziran 2007’de “Biz Psikolojik Danışmanlar Öğretmen Olduk(1)” demiştim bir yazımda. Ve nereye doğru gittiğimizi hep dile getiriyoruz…

İlköğretim Genel Müdürlüğü tarafından Haziran 2007’de yayımlanan “Belletici Öğretmenlik Görevi” konulu yazı ile rehber öğretmenlere de nöbet görevi verileceği yazıyordu.

Yazıyı meslektaşlarımla değerlendirirken, psikolojik danışmanların buna karşı duracağını, alanın ilkelerine ve Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yönetmeliğine göre hareket edeceğini düşünmüştüm. Çok iddialı bir şekilde savunmuştum bunu.

Yanılmışım… Şimdi bakıyorum, psikolojik danışmanlar nöbet tutmak için yarışa girmiş adeta. Üstelik nöbet tutanlar bir de bunu savunuyor harıl harıl. Pansiyonda nöbet tutmanın faydalarını anlata anlata bitirememektedirler. Ne de çok faydası(!) varmış nöbet tutmanın… Alana zıt yorumlarla, alanın ilkelerinin yerle bir edildiği yorumlarla nöbet tutmanın ne de faydaları varmış.

Meğer ben ne kadar geri kalmışım, yerimde sayıyormuşum! Nöbet tutmanın faydalarını bilmeyen cahilmişim! Artık etik ilkelere gerek yokmuş meğer!…

Benim merak ettiğim, nöbetçi öğretmenin görevlerini okuyanlar ve yerine getirenler, psikolojik danışma ve rehberlik alanıyla ilgili değerlendirme yaptı mı?

Şimdi soruyorum nöbet tutmaya bu kadar hevesli olanlara; nöbet tutmanın faydalarınıı anlata anlata bitiremeyenlere: “Size ücret ödenmese, nöbet faydalıdır” der misiniz?.  Ücret ödenmese yine bu kadar savunur musunuz nöbeti? Cevap belli aslında…

Lütfen, lütfen… Sizler nöbet tutuyorsunuz ve bunun aslında alanla ters olduğunu biliyorsunuz. Lütfen, savunmayın bu yanlışı. Alan dışı mezunları anlayabilirim belki ama psikolojik danışma ve rehberlik alanı mezunlarını anlayamıyorum bu konuda.

Bu arada bir meslek çalışanının yaptığı çalışmalar ve davranışları diğer meslek çalışanlarını ve o mesleğin geleceğini de ilgilendirir. Mesleklerin etik ilkeleri bu yüzden vardır. Meslek çalışanlarının bir birini meslek adına uyarması hakkı vardır ve ben bu hakkımı kullanıyorum burada…

Benim merak ettiğim bir durum da bu yazıyı ve uygulamayı gören Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği ne yaptı veya ne yapacak. Bir şeyler yapılmışsa şahsen benim bilgim yok

Bu arada nereye gidiyoruz? Nereye gittiğimiz belli aslında. Yakında okulda nöbet tutan ve derse giren öğretmen olacağız.

İnşallah “Biz Psikolojik Danışmanlar Derse Giren Öğretmen Olduk” yazısını asla yazmam…

Eşref Bolukçu
Psikolojik Danışman

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Twitter'da Takip Et

Portal Scripti: Medya İnternet