Biz Psikolojik Danışmanlar Öğretmen Olduk

Bugün(16.05.2007) YÖK’ün sayfasını açıyorum ve adımıza “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeni” dendiğini görüyorum. Yani, biz YÖK’e göre öğretmeniz.

Biz Psikolojik Danışmanlar Öğretmen Olduk PDR Eğitim Okul

“Biz rehber öğretmenler psikolojik danışmanız”(1) demiştim bir yazımda. Söz konusu yazımda “Psikolojik danışman” olmanın önemi, psikolojik danışmanların toplumda meydana gelen sorunları engellemede, yani koruyucu ruh sağlığı konusunda ne kadar önemli işler yaptıkları üzerinde durmuştum. Yazımın kıyısında köşesinde YÖK’ün yeni PDR lisans programı ile bizi öğretmen yapmaya çalıştığını da dile getirmiştim. Üzülerek yazıyorum, “Biz psikolojik danışmanlar öğretmen yapıldık” YÖK’ün yeni PDR lisans programı ile.

Bugün(16.05.2007) YÖK’ün sayfasını açıyorum ve adımıza “Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Öğretmeni” dendiğini görüyorum. Yani, biz YÖK’e göre öğretmeniz.

Bunca çaba, bunca yazıp çizmeler boşa mı gitti?

Üzülerek görüyorum ki, alanda çalışan bazı akademisyenler bile psikolojik danışman-öğretmen konusunda ortak bir duruşa sahip değil. Dernek başkanımız, kendisiyle yaptığımız röportajda da dile getirdiği gibi, bu süreçte çok şey yaptı. Bu konuda tavrını ortaya koydu. Bu konuda yapılan toplantılarda ve YÖK’e gönderdiği yazılarda “Psikolojik Danışmanlığı” savundu.

Yıllarca kitaplarını okuduğumuz ve kendimizi alan adına geliştirdiğimiz emekli bir akademisyenimiz, bizim öğretmen olduğumuzu, öğretmen olmamız gerektiğini savunuyor, hiç de bilimsel olmayan bir bakışla(2)

Her meslek çalışanlarında olduğu gibi psikolojik danışmanlık mesleğinde de çalışan bazı meslektaşlarımızın elbette eksikleri olabilir. Bunun sebepleri başka bir yazıda ele alınacak kadar uzun.

Peki şimdi ne olacak? Ne yapmalıyız?

Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliklerde bize “Psikolojik Danışman” diyor. Biz bu kavrama dört elle sarılıp iyi birer psikolojik danışman olmalıyız. Alana sahip çıkmalıyız. Alandaki gelişmelerden haberdar olmalıyız. En son yayınladığımız ankette meslektaşlarımızın çoğu (% 66) YÖK’ün yaptığı değişikliklerden habersiz.

Alanımız güçlü bir alan. Ama, belki tanıtımımızı iyi yapmıyoruz, yapamıyoruz. Alanın politikası çok güçlü; siyaseti zayıf diyor Haktan Bey(3). Meslektaşımın bu yazısını da okumanızı tavsiye ediyorum.

Alanımız üzerinde bilinçli-bilinçsiz yanlış siyasetler yapılıyor. Üzülerek görüyorum ki bire kısım akademisyenimiz de bu olumsuz siyasete alet oluyor.

Son gelişmeler gösteriyor ki alanımızı yani koruyucu ruh sağlığı hizmetlerini yok edip, sadece tedavi edici ruh sağlığı hizmetlerini öne çıkarmak istiyorlar.

Lütfen alanımıza sahip çıkalım. Lütfen psikolojik danışmalığa sahip çıkalım. Ve haykıralım hem sözle hem de meslekî yaşantımızla: “Biz koruyucu ruh sağlığı mesleğini yani psikolojik danışmanlık yapıyoruz.”

Tarih şahit olacaktır, gün gelir bu ülkede “Psikolojik danışmanlık”, yani koruyucu ruh sağlığı hizmetleri, tedavi edici ruh sağlığı hizmetlerinden daha önemsenecektir.

Ruh sağlığı bozulmamış, ruh sağlığı bozulduğu için tedavi olan insanların olmadığı bir toplum dileklerimle.

__________
(1) Biz Rehber Öğretmenler Psikolojik Danışmanız

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Twitter'da Takip Et

Portal Scripti: Medya İnternet