Hüseyin Akına Cevap

Rehberlik ve psikolojik danışman alanında çalışan PDR uzmanlarının çalışmasını eleştiren yazara yazılan yazı

Hüseyin Akına Cevap PDR Eğitim Okul

Hüseyin Akın Bey'e Gönderilen Mail ve Cevabı

 30.01.2007 tarihli Milli Gazetede Hüseyin Akın tarafından "Rehber öğretmenler ne iş yapar? " başlığı ile yazılan yazıda mesleğimiz ve meslektaşlarımız hakkında gerçekçi olmayan değerlendirmeler yapılmıştı.

 Bu yazı üzerine sayın Hüseyin Akın beye konu ile ilgili bir mail gönderdim. Hüseyin Akın bey de bana cevap yazmış. Ayrıca konu ile ilgili Milli Gazetede bir "Özür ve tavzih" yazısı yazmış. 

 Hüseyin Akın'ın Özür ve tavzih yazısı için tıklayınız >>>

  Gönderdiğim mail yazısı ve cevabı aşağıdadır.

 

   Sayın Hüseyin Akın Bey 30.01.2007 tarihinde Milli Gazetede yazdığınız yazı bizleri çok üzmüştür.

   "İlk önce belirteyim, bizlerle ilgili yazılan yazılar belki bizim olumlu yönde ilerlememizi sağlayacaktır"

   Bu maili sizi kınamak için yazıyorum. Niye diyeceksiniz. Yazınızın başından sonuna kadar Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetlerini bilmediğiniz açıkça ortaya çıkmaktadır.

   Yazınızı yazmadan önce psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerini bilen bir kişiyle konuşmanız gerekirdi.
   Yazdıklarınızla bizi aşağılamışsınız. Şu cümleniz: “…öğretmen ve öğrencilerden tecrit edilmiş özel bir odayı paylaşmanın dışında ne özellikleri vardır.
  
   Neyse sizin yazdıklarınız ortada.

    Ben size biraz bilgi vereyim.

   Sınıf rehber öğretmenleri tarafından sorunu tespit edilen ancak, sınıf rehber öğretmeninin aldığın öğretimden dolayı yardımcı olamadığı öğrenciler bizim tarafımızdan danışmaya alınır. Danışma için özel bir odanın ve dikkat dağıtmayacak bir ortamın olması gerekir. Bu ortam bizim odalarımızdır.

   Biz ne yapıyoruz...

   Siz bizi olumsuz değerlendirirken, okulda olmazsalar da olur derken bizim çalışmalarımızı ve her gün ne ile uğraştığımızı biliyor musunuz?

   İletişim sorunlarından dolayı evden kaçmak isteyip de engellediğimiz; türlü sorunlarından dolayı intiharın eşiğine gelmiş ama, bizim vazgeçirdiğimiz;  kaç öğrenci arasında  çatışma büyümeden  engellediğimiz..  Bilgisine sahip misiniz?

   Bırakın öğrencileri, anne babalar arasındaki sorunlardan dolayı, sorun yaşayan öğrencilerin ailelerine verdiğimiz hizmetlerden dolayı aldığımız olumlu sonuçları biliyor musunuz?

   Öğretmenlerle yaşadıkları iletişim sorunlarından dolayı eğitim ortamından kopma noktasındayken bizim desteğimizle geri dönen öğrencileri biliyor musunuz?

   Hele hele Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde çalışan meslektaşlarıma hakaret etmişsiniz. Lütfen bir özür borçlusunuz.

   Kaç Rehberlik ve Araştırma Merkezine gidip gördünüz rahata düşkün(!) olan meslektaşlarımızı?

   Teoriden başka bir şey bilmediğimizi yorumlamışsınız. İnsaf… Teori olmadan pratik olmaz.  Teorimizi Üniversiteden aldık, şuan pratiğini de okullardaki çalışmalarımızla yapıyoruz. Nasıl pratik yaptığımızı da ancak okullara gelerek görebilirsiniz. Köşede yazı yazarak değil.

   Size şunu belirteyim, sakın unutmayın hiçbir sorun birden bire aniden var olmaz. Çok derin alt yapıları vardır. Öğrenci sorunları da böyle. Dolayısıyla o sorunu çözmek de kısa sürede olmaz. Çözüm için geniş zaman gerektirir. Öğrenci sorunları açılış kurdelesi keser gibi kesilmez. Ayrıca bu sorunların çözümü için hiçbir zaman psikolojik danışmanların tek başına gücü de yetmez.

   Son olarak şunu belirteyim: Bizi çok kırdınız. Çünki, haklı değilsiniz. Hakkımız size geçti. Lütfen bizlerden özür dileyiniz.

 


Eşref Bollukçu
Psikolojik Danışman
www.pdrservisi.com
Site Genel Sorumlusu

_____________

    Sevgili kardeşim
    Söz konusu yazı ile asıl maksadım sizi üzmek falan olmadı.
    Ben ikinci bir  yazı ile özrümü dile getirdim. Özrüm bakidir. Selamlar

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Twitter'da Takip Et

Portal Scripti: Medya İnternet